Çoğu zaman başımıza gelmesinden endişe ettiğimiz felaketlerden biri hiç kuşkusuz yangındır. Yasal mevzuat gereği evlerde ve işyerlerinde yangına karşı alınması gereken bazı önlemler gelmektedir. Bu önlemler kapsamında hem ev hem de işyerlerinde bulunması gereken bazı yangın malzemeleri bulunmaktadır. Meydan gelebilecek yangınların türüne göre çeşitli yangın malzemesi türleri kullanılır. Bu ürünlerin hepsine sitemiz üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Su söndürücü özelliğe sahiptir, evet ama aynı zamanda iletkendir. Ayrıca akaryakıt türleri için taşıyıcıdır. Bunlar gibi sayabileceğimiz bir sürü özellikten dolayı her yangında su kullanılmaz. Yangınlarda bilinçsiz su kullanımı patlama ya da yayılmaya neden olabilir. O anda var olan yangının daha büyük, kontrol edilemez bir hale gelmesini sağlayabilir.

Son derece kompleks yapılarda yaşıyoruz. Özellikle de araçlarımız üzerinde meydana gelen yangınlar sıçrama ya da parlama nedenli birden tür değiştirebilir. Bu nedenle yangına müdahale sırasında önceliğimiz can güvenliği ve yayılımını engellemek olmalıdır. Çünkü yayılan yangın sadece boyut atlama tehlikesi göstermez, aynı zamanda tür ve sınıf atlayabilir. Bu durumda o yangına müdahale şansımız kalmaz.

Yangın türüne göre yangın malzemelerinin seçimi

Yangın malzemeleri seçimi yaparken yangın türüne göre seçim yapılmalıdır. Yangınlar çıkış noktalarının açık ya da kapalı olmalarına göre hatta başlangıç türüne göre çeşitlendirilir ve yangın malzemeleri bu doğrultuda seçilmelidir.

Hangi tip yangın malzemeleri kullanmanız gerektiğini yasal mevzuatı takip ederek öğrenebilirsiniz. Sitemiz üzerinde de bu bilgilendirme bulunmaktadır.

Hangi yangın türünde hangi tip yangın malzemeleri kullanılmalı?

Hangi tip yangın malzemeleri alacağınızı anlamak için öncelikle karşılaşabileceğiniz yangın tipini belirlemeniz gerekmektedir.

Yangın türleri ve yangın türlerine göre kullanılan yangın söndürücüler

5 çeşit yangın türü bulunmaktadır. A, B, C, D ve E. Yangın türlerine göre yangın söndürücüler kullanılmalıdır. Yangın söndürücüler, kuru toz, karbondioksit bazlı, köpük ve halokarbonlu yangın söndürücüler bulunmaktadır. Bu yangın söndürücüler yapı itibariyle tüp, battaniye ya da top yapısında olabilir.

Alacağınız ürün marka ve modele göre tasarımda ufak farklılıklar gösterebilse de genel olarak tüp tipi yangın söndürücüler kırmızıdır ve üzerinde bir vana bulunmaktadır. Battaniye ve top formunda olan yangın söndürücüler de genel olarak aynıdır.

En yaygın karşılaşılan yangın türü ahşabın ve kağıdın yanmasıyla karşılaştığımız yangın türüdür. A tipi olarak adlandırılan bu yangın türünde kuru kimyevi tozlu yangın söndürücülerin kullanılması gerekmektedir. Ahşap ve kumaş yangınları eğer araçta meydana geliyorsa bu durumda A tipi yangın türünden bahsedilemez çünkü araçlar yanıcı madde barındırır. Akaryakıt ya da LPG kullanımına göre yangın tipi değişir.  Eğer meydana gelen yangın akaryakıt kaynaklıysa B tipi; LPG kaynaklıysa C tipi olarak değerlendirilir.

B ve C tipi yangın tiplerinde kullanılan yangın söndürme malzemeleri yalıtkandır, elektriği iletmez ve kullanımından sonra herhangi bir atık madde bırakmaz (temelinde ise karbondioksit vardır).

E sınıfı yangınlar elektrikli donanımına sahip yerlerde meydana gelen yangınlardır. E tipi yangın türünde hiçbir şekilde temelinde su bazlı olan yangın söndürücüler kullanılamaz. Bu tip yangınlarda kullanılacak olan yangın söndürücüler yalıtkan olmalıdır.

Yangın malzemeleri ile alakalı sık sorulan sorular?

Her yangında su kullanılır mı?

Hayır, basit yangın diye de adlandırılan A tipi yangınlar dışında su kullanımı sonucu can ve mal kayıpları yaşanabilmektedir. Ör, akaryakıt yangınlarında ya da elektrik kaynaklı yangınlarda su kullanımı yangının boyutunu ve doğal olarak tehlikesini artırır.

LPG araçlarda hangi tip yangın söndürücüleri kullanmalıyım?

LPG’li yani tüplü araçlarda meydana gelen yangınlar C sınıfına girer. Bu durumda gaz yangınları olarak adlandırılır ve halokarbonlu yağın söndürücüler kullanılmalıdır. Araçtaki gaz düzeneğini kapattıktan sonra kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler kullanılabilir.

₺29,79 KDV Dahil
₺33,10 KDV Dahil
₺35,15 KDV Dahil
₺39,06 KDV Dahil
₺26,02 KDV Dahil
₺28,91 KDV Dahil
₺26,02 KDV Dahil
₺28,91 KDV Dahil
₺138,96 KDV Dahil
₺154,40 KDV Dahil
₺261,47 KDV Dahil
₺290,52 KDV Dahil
%10 İndirim
%10İndirim
Ücretsiz Kargo
₺210,70 KDV Dahil
₺234,11 KDV Dahil
%10 İndirim
%10İndirim
Ücretsiz Kargo
₺12,64 KDV Dahil
₺14,04 KDV Dahil
1